PIC16F1773-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1773-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Stock
331
In Stock :
331
Microcontrollers
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of I/O :
25
Series :
PIC® XLP™ 16F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
28
EEPROM Size :
128 x 8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Part Number :
PIC16F1773
Speed :
32MHz
Screening Level :
TS 16949
Data Converters :
A/D 17x10b, D/A 3x5b, 3x10b
DMA Channels :
No
Memory Size :
7kB
Number of I/Os :
25
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Qualification :
AEC-Q100
Data Converter :
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Length :
10.2mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
yes
Program Memory Type :
Flash
Surface Mount :
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Height Seated (Max) :
2mm
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Frequency :
32MHz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 2.3V MIN@16 MHZ
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Tube
Terminal Pitch :
0.65mm
Oscillator Type :
Internal
HTS Code :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Architecture :
Published :
2016
Data Bus Width :
8 bit
Product :
MCU
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-30 Code :
R-PDSO-G28
Min Operating Temperature :
-40 °C
Base Product Number :
PIC16F1773
RAM Size :
512 x 8
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
PWM Channels :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supplier Device Package :
28-SSOP
On Chip Program ROM Width :
14
Memory Type :
Flash
Width :
5.3mm
Datasheets
PIC16F1773-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1773-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16F1773, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1773-E/SS pinout, PIC16F1773-E/SS datasheet PDF, PIC16F1773-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1773-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.