PIC16F1709T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1709T-I/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Data Converters :
A/D 12x10b, D/A 1x8b
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Product Number :
PIC16F1709
Memory Size :
14kB
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
PIC16F1709
Weight :
123.008581mg
Qualification :
AEC-Q100
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Height :
750μm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of ADC Channels :
12
Brand :
Number of UART Channels :
1
Flash
Product :
MCU
Width :
4mm
Frequency :
32MHz
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
1K x 8
Interfaces :
I2C/LIN/RS-232/RS-48
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Length :
4mm
Device Core :
Supply Voltage :
3V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Timers/Counters :
5
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Operating Supply Voltage :
5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of PWM Channels :
2
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Microchip
Speed :
32MHz