PIC16F15276-E/MP
Mfr.Part #
PIC16F15276-E/MP
Package / Case
40-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40QFN
Microcontrollers
EEPROM Size :
Base Product Number :
PIC16F15276
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
35
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Data Converters :
A/D 28/2x10b
Supplier Device Package :
40-QFN (5x5)
RoHS :
Details
Core Size :
8-Bit
Package :
Tube
Series :
PIC® 16F
Package / Case :
40-VFQFN Exposed Pad
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Type :
Flash
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
28KB (28K x 8)
Speed :
32MHz