PIC16F15243-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F15243-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOIC-20
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tube
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Core Processor :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
17
RoHS :
Details
EEPROM Size :
Base Product Number :
PIC16F15243
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Size :
8-Bit
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Size :
3.5 KB
Mounting Style :
SMD/SMT
RAM Size :
256 x 8
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
SOIC-20
Package :
Tube
Speed :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Data Bus Width :
8 bit
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 12/2x10b
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
20-SOIC
Number of I/Os :
17 I/O
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V