PIC16C710-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C710-20/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Microcontrollers
Power Supplies :
5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of Pins :
18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
ECCN Code :
EAR99
Memory Size :
896B
Package :
Tube
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
5 Weeks
Speed :
20MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
Lead Free
Supply Current-Max :
30mA
CPU Family :
8
DAC Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Pin Count :
18
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 4x8b
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Base Part Number :
PIC16C710
Data Converter :
A/D 4x8b
Connectivity :
Height Seated (Max) :
2.642mm
Base Product Number :
PIC16C710
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Surface Mount :
Max Power Dissipation :
1W
Product Status :
Active
On Chip Program ROM Width :
14
ROM (words) :
512
Supplier Device Package :
18-SOIC
Number of I/O :
13
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Has ADC :
Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
1
RAM Size :
36 x 8
Datasheets
PIC16C710-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C710, Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16C710-20/SO pinout, PIC16C710-20/SO datasheet PDF, PIC16C710-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.