PIC16C66-10/SO
Mfr.Part #
PIC16C66-10/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
Microcontrollers
Number of I/Os :
22
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
0 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Supply Voltage :
5V
Access Time :
10 μs
Number of Pins :
28
Supplier Device Package :
28-SOIC
Max Supply Voltage :
6 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16C66
CPU Family :
PIC
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
Frequency :
10MHz
Packaging :
Tube
Number of Bits :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Terminations :
28
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
70 °C
Power Supplies :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Product :
MCU
Number of Programmable I/O :
22
Length :
17.9 mm
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Memory Size :
14kB
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Number of Timers/Counters :
3
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
14
Device Core :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Tradename :
Number of PWM Channels :
2
Min Supply Voltage :
4 V
RAM Size :
368 x 8
Has ADC :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
10MHz
Series :
PIC® 16C
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
DMA Channels :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Max Frequency :
10 MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Minimum Operating Temperature :
0 C
Base Product Number :
PIC16C66
Width :
7.5 mm
Height :
2.05 mm
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
EEPROM Size :
Package :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW
Pbfree Code :
Datasheets
PIC16C66-10/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C66-10/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C66, Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16C66-10/SO pinout, PIC16C66-10/SO datasheet PDF, PIC16C66-10/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C66-10/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C66-10/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C66-10/SO Overview
PIC16C66-10/SO Features
  • 8-bit microcontroller architecture
  • 14KB of OTP program memory
  • 256 bytes of RAM
  • 28-pin SOIC package for compact design
  • Wide operating voltage range: 2.5V to 5.5V