PIC16C63AT-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C63AT-20/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Terminal Pitch :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Bit Size :
8
RAM Size :
192 x 8
Data Converters :
Power Supplies :
5V
Number of I/O :
22
Supply Voltage :
5V
Base Product Number :
PIC16C63
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Product Status :
Obsolete
JESD-609 Code :
e0
Package :
Tape and Reel (TR)
Memory Type :
EPROM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Base Part Number :
PIC16C63A
Frequency :
20MHz
Program Memory Type :
OTP
ROM Programmability :
UVPROM
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Pin Count :
28
CPU Family :
Supplier Device Package :
28-SOIC
Terminal Form :
Gull wing
Speed :
20MHz
Surface Mount :
yes
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Current-Max :
10mA
Data Bus Width :
8B
Number of Terminations :
28
PIC® 16C
ROM (words) :
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Memory Size :
4kB
EEPROM Size :
Datasheets
PIC16C63AT-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63AT-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C63A, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Terminations:28, PIC16C63AT-20/SO pinout, PIC16C63AT-20/SO datasheet PDF, PIC16C63AT-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63AT-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.