PIC12LF1571-E/MS
Mfr.Part #
PIC12LF1571-E/MS
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Width :
3mm
Package / Case :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
ECCN Code :
3A991.A.2
Supplier Device Package :
8-MSOP
Terminal Form :
Gull wing
Data Converters :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Supply Voltage :
3V
ROM (words) :
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Length :
3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency :
32MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/Os :
6 I/O
Operating Supply Voltage :
3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Power Supplies :
2/3.3V
Speed :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Product :
MCU
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
1.8kB
Base Product Number :
PIC12LF1571
Number of Timers/Counters :
6
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height :
1.1mm
RAM Size :
128 x 8
Factory Lead Time :
5 Weeks
Bit Size :
Number of I/O :
6
Series :
PIC® 12F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
PIC12LF1571
Weight :
139.989945mg
Datasheets
PIC12LF1571-E/MS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571-E/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC12LF1571, PIC12LF1571-E/MS pinout, PIC12LF1571-E/MS datasheet PDF, PIC12LF1571-E/MS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1571-E/MS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.