PIC12HV609-E/MF
Mfr.Part #
PIC12HV609-E/MF
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
Stock
955
In Stock :
955
Microcontrollers
Surface Mount :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
PIC® 12F
Oscillator Type :
Internal
DAC Channels :
Frequency :
20MHz
Supply Voltage :
4.5V
Height Seated (Max) :
1mm
Number of I/Os :
5 I/O
Connectivity :
Supply Current-Max :
3.4mA
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
CPU Family :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Length :
3mm
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
DMA Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supplier Device Package :
8-DFN-EP (3x3)
Base Product Number :
PIC12HV609
Factory Lead Time :
11 Weeks
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Data Bus Width :
8B
On Chip Program ROM Width :
14
Speed :
20MHz
Height :
0.88 mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
8-bit Microcontrollers - MCU
PWM Channels :
Memory Size :
1.8kB
EEPROM Size :
Has ADC :
RAM Size :
64 x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tradename :
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
800mW
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Published :
2007
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Radiation Hardening :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Timers/Counters :
2
Width :
3 mm