PI6C20400ALE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PI6C20400ALE
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC CLOCK BUFFER 1:4 28TSSOP
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Application Specific Clock/Timing
Number of True Outputs :
4
Propagation Delay (tpd) :
0.25 ns
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Pins :
28
Length :
9.7mm
Terminal Position :
Dual
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
3.135V~3.465V
ECCN Code :
EAR99
Differential - Input:Output :
Yes/Yes
Prop. Delay@Nom-Sup :
6.5 ns
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
Package / Case :
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Base Part Number :
PI6C20400
Ratio - Input:Output :
1:4
JESD-609 Code :
e3
Main Purpose :
PCI Express (PCIe)
Input :
HCSL
Logic IC Type :
CLOCK DRIVER
Published :
PLL :
yes
Output Characteristics :
3-STATE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Circuits :
1
Width :
4.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465V
Factory Lead Time :
23 Weeks
Family :
TTL
Frequency (Max) :
400MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
28
Number of Functions :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
PI6C20400ALE
Introducing Application Specific Clock/Timing Diodes Incorporated PI6C20400ALE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Base Part Number:PI6C20400, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:28, PI6C20400ALE pinout, PI6C20400ALE datasheet PDF, PI6C20400ALE amp .Beyond Application Specific Clock/Timing Diodes Incorporated PI6C20400ALE ,we also offer 9DBL411BKILF, 9DB433AGLF, SI53159-A01AGM, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated PI6C20400ALE
Application Specific Clock/Timing Diodes Incorporated PI6C20400ALE Overview
PI6C20400ALE Features
  • 1:4 clock buffer ratio for effective signal distribution
  • Low skew to ensure timing integrity across multiple outputs
  • Housed in a compact 28-TSSOP package, suitable for dense PCB layouts
  • Supports multiple supply voltages for flexible integration into various systems
  • Designed for minimal jitter and optimal stability under varying conditions
PI6C20400ALE Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Texas Instruments
    IC CLK BUF 400MHZ 1CIRC 32WQFN
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC CLK BUFFER PCIE 1:2 8TDFN
  • Intersil (Renesas Electronics Corporation)
    IC FAN/BUFFER DIFF 20TSSOP
    IC BUFFER 8OUTPUT DIFF 48-TSSOP
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC CLK GENERATOR 100MHZ 24QFN