PI5A100WEX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PI5A100WEX
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SWITCH QUAD SPDT 16SOIC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply, Single (V+) :
2V~6V
Max Supply Voltage :
6V
Crosstalk :
-100dB @ 10MHz
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
2:1
Switch Circuit :
SPDT
Terminal Pitch :
1.27mm
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
15ns, 7ns
Number of Terminations :
16
Height Seated (Max) :
1.75mm
Supply Type :
Single
Resistance :
10Ohm
Number of Pins :
16
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
800m Ω
Min Supply Voltage :
2V
Base Part Number :
PI5A100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
Length :
9.9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
8pF 14pF
Turn-Off Delay Time :
12 ns
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
650mW
On-State Resistance (Max) :
10Ohm
Nominal Supply Current :
1μA
Factory Lead Time :
21 Weeks
On-state Resistance Match-Nom :
5Ohm
Supply Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Radiation Hardening :
No
Number of Circuits :
4
Additional Feature :
CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY
Published :
Max Supply Current :
1μA
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
10μA Typ
Off-state Isolation-Nom :
75 dB
Turn On Delay Time :
25 ns
Number of Functions :
1
-3db Bandwidth :
230MHz
Charge Injection :
10pC (Max)
Number of Channels :
4
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
PI5A100WEX
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Diodes Incorporated PI5A100WEX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Base Part Number:PI5A100, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Channels:4, PI5A100WEX pinout, PI5A100WEX datasheet PDF, PI5A100WEX amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Diodes Incorporated PI5A100WEX ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.