PI49FCT20802QE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PI49FCT20802QE
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC CLK BUFFER 1:5 150MHZ 16QSOP
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Clock Buffers, Drivers
Supply Voltage :
2.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Turn On Delay Time :
3.5 ns
Output :
CMOS, TTL
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.7V
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max I(ol) :
0.008 A
Voltage - Supply :
2.3V~2.7V
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
16
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.9mm
Power Dissipation :
500mW
Terminal Finish :
MATTE TIN (787)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Family :
FCT
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
500mW
Ratio - Input:Output :
1:5
Published :
Differential - Input:Output :
No/No
Type :
Fanout Buffer (Distribution)
Series :
49FCT
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
23 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
16
Input :
CMOS, TTL
Packaging :
Tube
Operating Supply Voltage :
2.5V
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
5
Base Part Number :
49FCT20802
Propagation Delay :
3.5 ns
Package / Case :
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Number of Circuits :
1
Frequency (Max) :
150MHz
Quiescent Current :
100nA
Radiation Hardening :
No
Datasheets
PI49FCT20802QE
Introducing Clock Buffers, Drivers Diodes Incorporated PI49FCT20802QE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:CMOS, TTL, Number of Terminations:16, Type:Fanout Buffer (Distribution), Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Pins:16, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:49FCT20802, Package / Case:16-SSOP (0.154, 3.90mm Width), PI49FCT20802QE pinout, PI49FCT20802QE datasheet PDF, PI49FCT20802QE amp .Beyond Clock Buffers, Drivers Diodes Incorporated PI49FCT20802QE ,we also offer PI6C49S1510AZDIEX, SY58605UMG-TR, CDCV304PW, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Diodes Incorporated PI49FCT20802QE
Clock Buffers, Drivers Diodes Incorporated PI49FCT20802QE Overview
The Clock Buffers, Drivers Diodes Incorporated PI49FCT20802QE is an essential component designed for high-performance frequency distribution. Manufactured by Diodes Incorporated, this IC clock buffer features a 1:5 fan-out ratio, allowing it to efficiently distribute a single input clock signal to five outputs. Operating up to 150MHz, the PI49FCT20802QE ensures minimal skew and jitter, making it ideal for applications requiring reliable and precise timing solutions. Its compact 16QSOP package facilitates easy integration into system designs, offering robust performance for advanced electronic systems.
PI49FCT20802QE Features
  • High-frequency operation up to 150 MHz