PHEC60R-R111LF
Mfr.Part #
PHEC60R-R111LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 60POS R/A SOLDER
Manufacturer :
Product Category :
Centronics Connectors
Orientation :
RIGHT ANGLE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
60
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
15.3mm
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Bronze
Current Rating :
1A
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Series :
PHEC
Housing Material :
Polybutylene
Contact Plating :
Gold
Connector Style :
Outer Shroud Contacts
Connector Type :
Receptacle
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Number of Terminations :
60
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
250V
Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mount :
Through Hole
Feature :
Board Lock
Published :
Length :
51.72mm
Number of Ports :
1
Number of Positions :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
350V