PHEC30P-S110LF
Mfr.Part #
PHEC30P-S110LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PLUG 30POS VERT SOLDER
Manufacturer :
Product Category :
Centronics Connectors
Total Number of Contacts :
30
RoHS Status :
RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Mixed Contacts :
No
Pitch :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
8mm
Connector Type :
PLUG
Connector Style :
Center Strip Contacts
Contact Material :
Bronze
Radiation Hardening :
No
Length :
34.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Shell Material :
Glass Filled Polyamide
Number of Rows :
2
Filter Feature :
Gender :
Male
Termination :
Solder
Housing Material :
Nylon
Current Rating :
1A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
MIL Conformance :
Number of Ports :
1
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Finish :
Gold
Voltage - Rated DC :
350V
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
30
Empty Shell :
Max Operating Temperature :
85°C