PGSMAJ40CAHE3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PGSMAJ40CAHE3G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Applications :
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
10 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Type :
Zener
Reach Compliance Code :
Compliant
Power - Peak Pulse :
400W