PGSMAJ11A E2G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PGSMAJ11A E2G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101, PGSMAJ
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Package / Case :
Power - Peak Pulse :
400W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
22A
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ