PGSMAJ100CA E3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PGSMAJ100CA E3G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Type :
Zener
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.9A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
400W