PG2292.500HLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PG2292.500HLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR PWR BEAD 50NH 84A
Stock
993
In Stock :
993
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Inductance :
50 nH
Pulse
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Tolerance :
±20%
Product Type :
Fixed Inductors
Brand :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Type :
Material - Core :
Width :
6 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
7 mm
Shielding :
Unshielded
Product :
Power Inductors
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.240" L x 0.236" W (6.10mm x 6.00mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Termination :
Standard
Series :
PG2292.XXXHLT
Q @ Freq :
Frequency - Self Resonant :
Current Rating (Amps) :
53 A
Package / Case :
Nonstandard
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Features :
Length :
6.1 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
DC Resistance (DCR) :
0.09mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
84A
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Datasheets
PG2292.500HLT
Pulse Electronics PG2292.500HLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD