PG1712.101HLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PG1712.101HLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100NH 65A 0.17MOHM SMD
Stock
170
In Stock :
170
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Core Type :
Molded
Material - Core :
Package / Case :
Nonstandard
Series :
PG1712
Features :
Frequency - Self Resonant :
Brand :
Self Resonant Frequency :
Maximum Operating Temperature :
+ 130 C
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
100 kHz
Termination :
Standard
DC Resistance (DCR) :
0.17mOhm
Product Type :
Fixed Inductors
Application :
Power
Length :
9.6 mm
Size / Dimension :
0.425" L x 0.323" W (10.80mm x 8.20mm)
Type :
Ratings :
Pulse
Shielding :
Unshielded
Height - Seated (Max) :
0.323" (8.20mm)
Q @ Freq :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Package :
Digi-Reel?
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating (Amps) :
65 A
Product Status :
Active
Width :
6.5 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Saturation Current :
112 A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Saturation (Isat) :
112A
Diameter :
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
9.3 mm
Product :
Power Inductors
Inductance :
100 nH
RoHS :
Details
Packaging :
Cut Tape
Datasheets
PG1712.101HLT
Pulse Electronics PG1712.101HLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD