PG1101W-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PG1101W-TR
Manufacturer
Stanley Electric
Package / Case
1206 (3016 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED GREEN CLEAR 3216 SMD
Manufacturer :
Stanley Electric
Product Category :
Luminous Intensity :
4.8 mcd
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
3.00mm Lx1.50mm W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
1101W
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2.1V
Forward Current :
20mA
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Tape and Reel
Depth :
3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
4.8mcd
Lens Color :
Colorless
Number of Elements :
1
Wavelength - Dominant :
567nm
Wavelength - Peak :
560nm
Configuration :
Standard
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
75mW
Min Operating Temperature :
-30°C
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Manufacturer Package Identifier :
PG1101W-TR
Shape :
RECTANGULAR
Published :
Reverse Voltage :
4V
Package / Case :
1206 (3016 Metric)
Mount :
Surface Mount
Lens Size :
1.50mm
Power Dissipation :
75mW
Viewing Angle :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.9mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Color :
Green
Lens Style :
Square with Flat Top
Case Code (Metric) :
Datasheets
PG1101W-TR
Stanley Electric PG1101W-TR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD BLOCK FOR SLIM STICK
    CONN MOD COUPLER W/DOUBLE CABLE
    CONN MOD COUPLER W/SGL CABLE
    LED CONN ASSY SGL 3W 24VDC CC
    LED CONN ASSY SGL 3W 24VDC CV