PG1083.152NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PG1083.152NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 40A 1.4 MOHM SMD
Stock
607
In Stock :
607
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
DC Resistance (DCR) :
1.4mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Q @ Freq :
Current - Saturation :
52A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
52A
Factory Lead Time :
11 Weeks
Current Rating (Amps) :
40 A
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
12.4968 mm
Material - Core :
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.854Lx0.846W 21.70mmx21.50mm
Length :
21.6916 mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Frequency - Self Resonant :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
40A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tray
Width :
21.4884 mm
Series :
PG1083NL
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
130 °C
Saturation Current :
45 A
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Compliant
Package :
Tray
Ratings :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
1.5μH
Type :
Wirewound
Height Seated (Max) :
0.417 10.60mm
Datasheets
PG1083.152NL
Pulse Electronics PG1083.152NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD