PG0926.182NL
Mfr.Part #
PG0926.182NL
Description
FIXED IND 1.8UH 22A 2.2 MOHM SMD
Stock
59
In Stock :
59
Surface Mount
Core Type :
Surface Mount
Military Standard :
Not Required
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Number of Terminals :
3
Case/Size Code :
6353
Saturation Current :
25 A
Product Depth (mm) :
13.4(mm)
Size / Dimension :
0.528Lx0.528W 13.40mmx13.40mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Failure Rate :
Not Required
Tolerance :
±20%
Brand :
Rad Hardened :
Wirewound
DC Current :
22000(mA)
Length :
13.4 mm
Inductors, Chokes and Coils
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Ratings :
DC Resistance :
0.0022(TYP)(ohm)
Width :
13.4 mm
Tape and Reel (TR)
Product Height (mm) :
8(mm)
Current Rating :
22A
Factory Lead Time :
9 Weeks
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Max DC Current :
22A
Core Material :
Ferrite
Technology :
Application :
Power
+ 130 C
Tolerance (+ or -) :
20%
Current Rating (Amps) :
22 A
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 12 % TOLERANCE
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Series :
PG0926NL
Termination :
Standard
Current - Saturation :
25A
Height :
8mm
DC Resistance (DCR) :
2.2MOhm
Current - Saturation (Isat) :
25A
Number of Terminations :
3
Test Frequency :
100kHz
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
Inductance :
1.8μH
Datasheets
PG0926.182NL
Pulse Electronics PG0926.182NL
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD