PG0926.153NLT
Mfr.Part #
PG0926.153NLT
Description
FIXED IND 15UH 8A 12.5 MOHM SMD
Width :
13.4 mm
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Core Material :
Ferrite
Tolerance :
±20%
Test Frequency :
100kHz
Max DC Current :
8A
Frequency - Self Resonant :
Tolerance (+ or -) :
20%
Current - Saturation :
9A
Pulse
Ratings :
Product Length (mm) :
13.4(mm)
Technology :
Wirewound
Inductance :
15μH
Brand :
DC Current :
8000(mA)
Product Height (mm) :
8(mm)
Current Rating (Amps) :
8 A
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 12 % TOLERANCE
Height - Seated (Max) :
0.315 (8.00mm)
Saturation Current :
9 A
Product :
Power Inductors
Product Depth (mm) :
Size / Dimension :
0.528Lx0.528W 13.40mmx13.40mm
Q @ Freq :
Height :
8mm
Termination :
Standard
Core Type :
Failure Rate :
Not Required
DC Resistance :
0.0125(TYP)(ohm)
Current - Saturation (Isat) :
9A
Application :
Power
HTS Code :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
3
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
12.5mOhm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
PG0926NL
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Rad Hardened :
No
Length :
13.4 mm
Number of Functions :
1
Operating Temp Range :
-40C to 130C
Military Standard :
Not Required
Current Rating :
8A
Number of Terminations :
3
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Datasheets
PG0926.153NLT
Pulse Electronics PG0926.153NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD