PG0871.472NL
Mfr.Part #
PG0871.472NL
Description
FIXED IND 4.7UH 6.7A 17 MOHM SMD
Stock
112
In Stock :
112
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current - Saturation (Isat) :
9.3A
Height - Seated (Max) :
0.252 (6.40mm)
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
PG0871NL
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Test Frequency :
0.1MHz
Size / Dimension :
0.299Lx0.291W 7.60mmx7.40mm
Packaging :
Tray
1 (Unlimited)
Current - Saturation :
9.3A
Frequency - Self Resonant :
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 8% TOLERANCE
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Package :
Tray
Current Rating (Amps) :
6.7 A
Current Rating :
6.7A
Inductance :
4.7μH
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
17mOhm
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Datasheets
PG0871.472NL
Pulse Electronics PG0871.472NL
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD