PG0871.102NL
Mfr.Part #
PG0871.102NL
Description
FIXED IND 1UH 17.5A 2.3 MOHM SMD
2
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 8% TOLERANCE
Shielding :
No
Current - Saturation (Isat) :
17.5A
Test Frequency :
100kHz
Series :
PG0871NL
Current Rating (Amps) :
17.5 A
Inductance :
1μH
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Core Material :
Ferrite
Size / Dimension :
0.299Lx0.291W 7.60mmx7.40mm
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.252 (6.40mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current - Saturation :
17.5A
Current Rating :
19A
Package :
Tray
DC Current :
17.5A
POWER INDUCTOR
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.252 6.40mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Ratings :
Depth :
7.4mm
DC Resistance (DCR) :
2.3MOhm
Packaging :
Tray
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Datasheets
PG0871.102NL
Pulse Electronics PG0871.102NL
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD