PG0255.601NLT
Mfr.Part #
PG0255.601NLT
Description
FIXED IND 600NH 27A 1.87MOHM SMD
Tolerance :
±15%
Termination :
Standard
Current - Saturation (Isat) :
28A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
1.87mOhm Max
Product :
Power Inductors
Height - Seated (Max) :
0.157 (4.00mm)
Height :
4mm
Current Rating (Amps) :
27 A
RMS Current (Irms) :
27 A
Features :
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Supplier Device Package :
Product Length :
11.5 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Depth :
10.3mm
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.453Lx0.406W 11.50mmx10.30mm
Inductance :
600nH
Material - Core :
Series :
PG0255NL
Current - Saturation :
28A
Current Rating :
27A
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
27A
Termination Style :
SMD/SMT
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Product Width :
10.3 mm
2
Inductance Tolerance :
15
Core Type :
POWER INDUCTOR
Brand :
Number of Functions :
1
RoHS :
Details
Pulse
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Application :
Power
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PG0255.601NLT
Pulse Electronics PG0255.601NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD