PG0087.222NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PG0087.222NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 2.2A 45 MOHM SMD
Stock
145
In Stock :
145
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
2.2μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Package / Case :
Nonstandard
Mount :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Length :
6.1976 mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Ratings :
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Type :
Material - Core :
Current - Saturation :
2.2A
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Pbfree Code :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Features :
Saturation Current :
2.2 A
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
0.244Lx0.244W 6.20mmx6.20mm
Max Operating Temperature :
130 °C
Package :
Tray
Current Rating :
4.2A
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
0.1MHz
DC Resistance (DCR) :
45mOhm Max
Number of Functions :
1
Current Rating (Amps) :
2.2A
RoHS :
Compliant
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Shielding :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Min Operating Temperature :
-40 °C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Self Resonant Frequency :
40 MHz
Series :
PG0087NL
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
2.2A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Width :
6.1976 mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
PG0087.222NL
Pulse Electronics PG0087.222NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD