PG0085.153NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PG0085.153NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15UH 450MA 235MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
4.3mm
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
yes
Frequency - Self Resonant :
36MHz
Ratings :
Type :
Wirewound
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Rated Current-Max :
0.45A
Height :
1.8034mm
Mount :
Surface Mount
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Inductance :
15μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
100kHz
Current Rating (Amps) :
450 mA
Features :
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Current :
450mA
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Series :
PG0085NL
Current - Saturation :
450mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
235mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C~130°C
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Saturation (Isat) :
450mA
Number of Functions :
1
Current Rating :
450mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
PG0085.153NLT
Pulse Electronics PG0085.153NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD