PG0083.601NLT
Mfr.Part #
PG0083.601NLT
Description
FIXED IND 600NH 15A 4.8 MOHM SMD
Factory Lead Time :
9 Weeks
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.268Lx0.268W 6.80mmx6.80mm
Nonstandard
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Standard
Mounting Style :
PCB Mount
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Length :
6.8 mm
Ratings :
Product Category :
Power Inductors - SMD
DC Resistance (DCR) :
4.8mOhm Max
Construction :
Flat Coil
Product Width :
6.8 mm
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Current - Saturation (Isat) :
21A
RMS Current (Irms) :
15 A
Current Rating :
15A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Case/Size Code :
Radiation Hardening :
No
Current - Saturation :
21A
Test Frequency :
100kHz
Product :
Power Inductors
Current Rating (Amps) :
15 A
Product Type :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.165 4.20mm
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
PG0083
Height - Seated (Max) :
0.165 (4.20mm)
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Inductance :
600nH
Application :
Power
Max DC Current :
15A
Package :
Tape and Reel (TR)
No
Height :
4.2mm
Tolerance :
±25%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Number of Terminations :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Tolerance :
25
Depth :
6.8mm
DC Current :
15A
Brand :
Packing Method :
TR
Pulse
HTS Code :
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
PG0083.601NLT
Pulse Electronics PG0083.601NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD