PG0083.332NL
Mfr.Part #
PG0083.332NL
Description
FIXED IND 3.3UH 5.8A 27.5MOHM SM
Stock
99
In Stock :
99
Supplier Device Package :
Product Width :
6.8
Test Frequency :
100kHz
Current Rating (Amps) :
5.5 A
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Power Inductors - SMD
Packing Method :
TR
Current - Saturation (Isat) :
9.5A
HTS Code :
Termination Style :
SMD/SMT
Q @ Freq :
Material - Core :
Height :
4mm
Current - Saturation :
9.5A
Size / Dimension :
0.268Lx0.268W 6.80mmx6.80mm
Tolerance :
±25%
Military Standard :
Not
Construction :
Flat Coil
DC Resistance (DCR) :
27.5mOhm Max
Product :
Power Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Depth :
6.8mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance :
3.3μH
Product Status :
Active
Inductance Tolerance :
25
Series :
PG0083
Case/Size Code :
2727
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Current Rating :
5.5A
Resistance :
27.5mOhm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Pbfree Code :
yes
Product Length :
6.8
DC Current :
5.5A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height - Seated (Max) :
0.157 (4.00mm)
Max DC Current :
5.5A
Application :
Power
Features :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
PG0083.332NL
Pulse Electronics PG0083.332NL
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD