PG0077.142NLT
Mfr.Part #
PG0077.142NLT
Description
PG0077.142NLT
Fixed Inductors
Tolerance (+ or -) :
20%
Product :
Power Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Type :
Power
Saturation Current :
28 A
Construction :
Flat Coil
Length :
14.5 mm
Depth :
13mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Mount :
Surface Mount
DC Current :
27A
Maximum Operating Temperature :
+ 95 C
Failure Rate :
Not Required
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Diameter :
Mounting Style :
PCB Mount
Radiation Hardening :
No
Current - Saturation (Isat) :
28A
Height - Seated (Max) :
0.256 (6.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Case/Size Code :
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.551Lx0.512W 14.00mmx13.00mm
Test Frequency :
100kHz
Package / Case :
Nonstandard
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
DC Resistance (DCR) :
2.1mOhm Max
Current - Saturation :
28A
Termination Style :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
27A
Inductance Tolerance :
20
Operating Temperature :
-40°C~95°C
Product Height (mm) :
6.5(mm)
Tolerance :
±20%
DC Resistance :
0.0021(ohm)
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Tape and Reel (TR)
Impedance :
Not Required(ohm)
Q @ Freq :
Inductance :
1.4μH
Product Status :
Active
Product Width :
13
Current Rating :
27A
POWER INDUCTOR
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
6.5mm
Series :
PG0077NL
Width :
13 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Length (mm) :
14(mm)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Product Type :
Power Inductors - SMD
Shielding :
No
Rad Hardened :
Current Rating (Amps) :
27 A
Application :
Power
Packing Method :
TR
Technology :
Wirewound
Frequency - Self Resonant :
Product Length :
14
Product Depth (mm) :
Operating Temp Range :
-40C to 95C
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Datasheets
PG0077.142NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD