PG0016.123NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PG0016.123NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
2420 (6050 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
2420 (6050 Metric)
Features :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation (Isat) :
2.1A
Tolerance :
±15%
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
Shielding :
No
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
1.4 A
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height - Seated (Max) :
0.191 (4.85mm)
Mount :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
Height Seated (Max) :
0.191 4.85mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
12μH
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
Series :
PG0016NL
Type :
Wirewound
Current - Saturation :
2.1A
Current Rating :
1.4A
Material - Core :
Size / Dimension :
0.236Lx0.213W 6.00mmx5.40mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
120mOhm
Datasheets
PG0016.123NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD