PFE240D25R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PFE240D25R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 25A 12-280V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Voltage - Load :
12V~280V
Min Operating Temperature :
-30°C
Mount :
PCB, Through Hole
Output Type :
AC
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
10A
Relay Type :
Relay
Published :
Voltage - Rated AC :
280V
Number of Pins :
4
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Termination :
PC Pin
Input Current :
15mA
Package / Case :
4-SIP
Load Current :
25A
Min Supply Voltage :
12V
Series :
PF, PowerFin™
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Max Voltage Rating (DC) :
32V
Voltage - Input :
15V~32VDC
Lead Free :
Lead Free
Throw Configuration :
SPST
Supplier Device Package :
Approval Agency :
CE, UL, VDE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
5 Weeks
Max Supply Voltage :
280V
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
PFE240D25R
Sensata Technologies – Crydom PFE240D25R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V