PESD3V3L1BAZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PESD3V3L1BAZ
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 3.3VWM 26VC SOD323
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
500W
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
101pF @ 1MHz
Polarity :
Bidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
500W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
SC-76, SOD-323
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
18A 8/20μs
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V Max
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
3.3V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Pin Count :
2
Operating Temperature :
150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
5.8V