PEC21SBBN
Mfr.Part #
PEC21SBBN
Description
CONN HEADER R/A 21POS 2.54MM
Length :
53.3mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Contact Length - Post :
0.200 5.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Height :
3.56mm
Number of Positions :
21
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
PEC21SBBN
Sullins Connector Solutions PEC21SBBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 21-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height