PEC20SGAN
Mfr.Part #
PEC20SGAN
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
20
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Height :
3.56mm
Length :
50.8mm
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC20SGAN
Sullins Connector Solutions PEC20SGAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 20-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height