PEC18SFDN
Mfr.Part #
PEC18SFDN
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Length :
45.7mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Overall Contact Length :
0.838 21.29mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Datasheets
PEC18SFDN
Sullins Connector Solutions PEC18SFDN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 18-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height