PEC15SAGN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC15SAGN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Current Rating (Amps) :
3A
Style :
Board to Board or Cable
Published :
Contact Shape :
Square
Termination :
Solder
Overall Contact Length :
1.050 26.67mm
Number Of PCB Rows :
1
Lead Free :
Lead Free
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Contact Length - Post :
0.720 18.29mm
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Connector Type :
Header, Breakaway
Length :
38.1mm
Number of Conductors :
ONE
Height :
2.54mm
Number of Rows :
1
Contact Type :
Male Pin
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Housing Color :
Black
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shrouding :
Unshrouded
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Housing Material :
Plastic
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Reliability :
COMMERCIAL
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
15
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
PEC15SAGN
Sullins Connector Solutions PEC15SAGN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 15-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height