PEC14SBCN
Mfr.Part #
PEC14SBCN
Description
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Length :
35.6mm
Height :
3.56mm
Contact Length - Post :
0.300 7.62mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
14
Datasheets
PEC14SBCN
Sullins Connector Solutions PEC14SBCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height