PEC10SFAN
Mfr.Part #
PEC10SFAN
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Length :
25.4mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
UL
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
2.54mm
Number of Positions :
10
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Datasheets
PEC10SFAN
Sullins Connector Solutions PEC10SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height