PE-1206CD680KTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-1206CD680KTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68NH 900MA 260MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
900 mA
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 13 INCH
Current Rating :
900mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Terminal Finish :
Gold (Au)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
55
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
Chip
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Height Seated (Max) :
0.060 1.52mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current - Saturation (Isat) :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Product Status :
Obsolete
Case Code (Imperial) :
Q @ Freq :
55 @ 300MHz
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.52mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
1206CD
Special Feature :
Q MEASURED AT 300 MHZ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Test Frequency :
100MHz
Shielding :
No
Number of Terminations :
2
Q Factor :
55
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
Height - Seated (Max) :
0.060 (1.52mm)
Max DC Current :
900mA
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Current - Saturation :
Pbfree Code :
yes
Composition :
Ceramic, Wirewound
JESD-609 Code :
e4
Inductance :
68nH
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Published :
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ceramic
Type :
Wirewound
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Depth :
2.16mm
Supplier Device Package :
Datasheets
PE-1206CD680KTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD