PE-1008CD562JTT
Mfr.Part #
PE-1008CD562JTT
Description
FIXED IND 5.6UH 240MA 5.4OHM SMD
Height Seated (Max) :
0.090 2.29mm
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Product Height (mm) :
2.29(mm)
Height - Seated (Max) :
0.090 (2.29mm)
DC Current :
240(mA)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance (+ or -) :
5%
Military Standard :
Not Required
Q :
20
1008CD
Core Material :
Ceramic
Case Size :
DC Resistance (DCR) :
5.4Ohm Max
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
2
Product Depth (mm) :
2.79(mm)
Self Resonant Frequency :
60(MHz)
Test Frequency :
7.9MHz
Package / Case :
Special Feature :
Q MEASURED AT 25 MHZ
Q @ Freq :
20 @ 25MHz
Current Rating :
240mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Tolerance :
±5%
Depth :
2.79mm
Rad Hardened :
Gold (Au)
DC Resistance :
5.4(ohm)
Case Code (Imperial) :
Inductance :
5.6μH
Tape and Reel (TR)
Technology :
Wirewound
Impedance :
Not Required(ohm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating (Amps) :
240 mA
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Radiation Hardening :
Product Length (mm) :
2.92(mm)
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Case Code (Metric) :
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Failure Rate :
Not Required
Max DC Current :
240mA
Height :
2.29mm
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
Q Factor :
Current - Saturation :
Datasheets
PE-1008CD562JTT
Pulse Electronics PE-1008CD562JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD