PE-1008CD560JTT
Mfr.Part #
PE-1008CD560JTT
Description
FIXED IND 56NH 1A 120 MOHM SMD
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max DC Current :
1A
Depth :
2.79mm
Military Standard :
Not
Height - Seated (Max) :
0.090 (2.29mm)
Test Frequency :
50MHz
Composition :
Ceramic, Wirewound
Frequency - Self Resonant :
1.15GHz
Q @ Freq :
65 @ 350MHz
Inductance :
56nH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
Tolerance :
±5%
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Q Factor :
65
Ratings :
Current Rating :
1A
Case Code (Metric) :
Current Rating (Amps) :
1 A
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Height :
2.29mm
Height Seated (Max) :
0.090 2.29mm
DC Current :
1A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Datasheets
PE-1008CD560JTT
Pulse Electronics PE-1008CD560JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD