PE-1008CD472KTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-1008CD472KTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 260MA 4 OHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Test Frequency :
7.9MHz
Factory Lead Time :
9 Weeks
Ratings :
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Product Status :
Obsolete
Special Feature :
Q MEASURED AT 25 MHZ
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ceramic
Height :
2.29mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Q Factor :
20
Current Rating :
260mA
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.090 2.29mm
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
Max DC Current :
260mA
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
DC Current :
260mA
Published :
Inductance :
4.7μH
Terminal Finish :
Gold (Au)
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.79mm
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.090 (2.29mm)
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Military Standard :
Not
Shielding :
No
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Q @ Freq :
20 @ 25MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
1008CD
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
260 mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
PE-1008CD472KTT
Pulse Electronics PE-1008CD472KTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD