PE-1008CD470KTT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PE-1008CD470KTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47NH 1A 80 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Height :
2.29mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
Test Frequency :
50MHz
Tolerance :
±10%
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.090 2.29mm
Inductance :
47nH
Mount :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Termination :
SMD/SMT
Series :
1008CD
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Max DC Current :
1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height - Seated (Max) :
0.090 (2.29mm)
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Case Code (Metric) :
Depth :
2.79mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Terminal Finish :
Gold (Au)
DC Current :
1A
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Material - Core :
Ceramic
Product Status :
Obsolete
Current Rating (Amps) :
1 A
Inductance Frequency - Test :
50 MHz
Number of Terminations :
2
Current - Saturation (Isat) :
Q @ Freq :
65 @ 350MHz
HTS Code :
Q Factor :
35
Supplier Device Package :
Current Rating :
1A
Construction :
Chip
Shielding :
No
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
PE-1008CD470KTT
Pulse Electronics PE-1008CD470KTT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD