PE-1008CD372GTT
Mfr.Part #
PE-1008CD372GTT
Description
FIXED IND
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Package :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Material :
Ceramic
Construction :
Chip
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance :
3.7582 µH
Terminal Finish :
Gold (Au)
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Obsolete
Special Feature :
Q MEASURED AT 25 MHZ
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Pbfree Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature (Max) :
125°C
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielding :
No
HTS Code :
Self Resonant Frequency :
35MHz
Series :
1008CD
Tolerance :
2%
Test Frequency :
7.9MHz
Rated Current-Max :
0.26A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
PE-1008CD372GTT
Pulse Electronics PE-1008CD372GTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD