PE-1008CD261JTT
Mfr.Part #
PE-1008CD261JTT
Description
FIXED IND
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Operating Temperature (Max) :
125°C
Package :
Bulk
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Case/Size Code :
Core Material :
Ceramic
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Special Feature :
Q MEASURED AT 100 MHZ
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Test Frequency :
25MHz
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Construction :
Chip
Pbfree Code :
yes
Inductance :
0.2605 µH
Shielding :
No
Self Resonant Frequency :
525MHz
Tolerance :
5%
Terminal Finish :
Gold (Au)
Rated Current-Max :
0.5A
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e4
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
0.91Ohm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
1008CD
Datasheets
PE-1008CD261JTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD