PE-0805CD910GTT
Mfr.Part #
PE-0805CD910GTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 91NH 400MA 440MOHM SMD
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.062 1.58mm
Q @ Freq :
65 @ 500MHz
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Length :
2.29 mm
Series :
0805CD
DC Current :
400mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Published :
Product Type :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e4
DC Resistance (DCR) :
440mOhm Max
Ratings :
Application :
High Current
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Inductance :
91nH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.090Lx0.066W 2.29mmx1.68mm
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ceramic
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
150 MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Length :
2.29
Q Factor :
65
Height - Seated (Max) :
0.062 (1.58mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
400 mA
Case Code (Metric) :
Product Status :
Obsolete
Case Code (Imperial) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Type :
Wirewound
Tolerance :
±2%
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
RF Inductors - SMD
Product Width :
1.68
Product :
RF Inductors
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Inductance Tolerance :
Core Type :
Drum
Terminal Finish :
Gold (Au)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
150MHz
Self Resonant Frequency :
1.2 GHz
Shielding :
No
Termination :
SMD/SMT
Special Feature :
Q MEASURED AT 500 MHZ
Current Rating :
400mA
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Saturation (Isat) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Pulse
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Depth :
1.68mm
Height :
1.45mm
Max DC Current :
400mA
RoHS :
Details
Packing Method :
TR, 7 INCH
Width :
1.68 mm
Datasheets
PE-0805CD910GTT
Pulse Electronics PE-0805CD910GTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD