PE-0603CD510GTT
Mfr.Part #
PE-0603CD510GTT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
INDUCTOR CERM RF WW 0603 51NH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Input Type :
Terminals
Series :
Inductance Frequency - Test :
200 MHz
Constant Current Load - Max :
84A (23.5kVA)
Voltage - Supply :
120VAC, 240VAC
Current Rating (Amps) :
600 mA
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Pulse
Frequency - Self Resonant :
1.9GHz
Tolerance :
±2%
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
RF Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Features :
Height - Seated (Max) :
0.040 (1.02mm)
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS :
Details
Ratings :
Type :
Panel Mount
Material - Core :
Ceramic
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Size :
17.620 L x 13.880 W x 19.620 H (447.55mm x 352.55mm x 498.35mm)
Voltage - Output :
240VAC, 280VAC
Product Category :
RF Inductors - SMD
Shielding :
Unshielded
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Fixed Inductors
Brand :
Q @ Freq :
35 @ 200MHz
Output Type :
Terminals
Size / Dimension :
0.071 L x 0.049 W (1.80mm x 1.24mm)
Inductance :
51 nH
Packaging :
Reel
Current - Saturation (Isat) :
Datasheets
PE-0603CD510GTT
Pulse Electronics PE-0603CD510GTT
PE-0603CD510GTT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Pulse stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD