PE-0603CD240GTT
Mfr.Part #
PE-0603CD240GTT
Description
FIXED IND 24NH 600MA 200MOHM SMD
Fixed Inductors
Pulse
Test Frequency :
250MHz
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Style :
PCB Mount
Military Standard :
Not
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Frequency - Self Resonant :
2.65GHz
Depth :
1.24mm
Product Type :
1
DC Current :
600mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Status :
Active
Height :
1.24mm
Current - Saturation (Isat) :
Radiation Hardening :
Tape and Reel (TR)
Q Factor :
35
Max DC Current :
600mA
Size / Dimension :
0.071Lx0.049W 1.80mmx1.24mm
Self Resonant Frequency :
2.65 GHz
Height Seated (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Construction :
Chip
Ratings :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
9 Weeks
Inductance :
24nH
Length :
1.8 mm
Contact Plating :
Gold, Tin
Published :
Case Code (Imperial) :
Product Category :
RF Inductors - SMD
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q @ Freq :
35 @ 250MHz
Width :
1.24 mm
0603 (1608 Metric)
Current Rating :
600mA
Application :
High Current
RoHS :
Details
Current - Saturation :
Brand :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
600 mA
Product :
RF Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Core Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e4
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±2%
Termination :
Height - Seated (Max) :
0.040 (1.02mm)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
PE-0603CD240GTT
Pulse Electronics PE-0603CD240GTT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD